A MAI CIKKBEN MEGTUDHATJA:
Újrahasznosított anyagok
Gondolkodott már valaha azon, hogy miért jó ötlet újrahasznosított anyagokból készült dolgokat vásárolni?
A mai világ tele van olyan felesleges, mesterséges anyagokból készült dolgokkal, amelyek lebomlása hosszabb időt vesz igénybe, mint egy emberöltő. Csökkentsük tehát a hulladék mennyiségét a bolygónkon, és vásároljunk természetes anyagokból készült dolgokat, amelyek könnyedén lebomlanak a természetben, vagy válasszunk közvetlenül újrahasznosított anyagokat.
És mivel nekünk a Woolvillen sem közömbös a generációink jövője, a bolyhos webáruházunkban megvásárolható legtöbb termék természetes anyagokból készült, valamint megtalálhatók itt az újrahasznosított anyagokból készült termékek is.
Mindannyian felelősek vagyunk a jövőnkért.
Az anyagok lebomlási ideje a természetben
Műanyag palackok
450 évtől kezdve
Konzervdobozok
200–500 év
Üveg
nem lebomló
Poliészterből készült ruházat
20–200 év
Természetes anyagokból készült ágynemű
1 hónap – 5 év
Gumiabroncsok
50–80 év
A ruházat újrahasznosításának előnyei
HULLADÉKCSÖKKENTÉS
Az újrahasznosítás csökkenti a hulladéklerakókba és az égetőművekbe kerülő hulladék mennyiségét. Ez hozzájárul a tisztább levegőhöz is.
ENERGIATAKARÉKOSSÁG
Az újrahasznosítás sokkal kevesebb energiát használ fel, mint az új termelés.
TERMÉSZETVÉDELEM
Az újrahasznosítás a természeti erőforrásokat is kíméli. A táj is nagyobb védelemben részesül a szennyezéssel szemben.
MUNKAHELYEK LÉTREHOZÁSA
Az újrahasznosítási folyamatnak köszönhetően további munkaerőre van szükség.
EGY MÁSODIK ESÉLY AZ ANYAGOK SZÁMÁRA
A megunt vagy elhasználódott ruhák az új feldolgozásnak köszönhetően egy második esélyt kapnak az életre.
A TULAJDONSÁGOK MEGŐRZÉSE
Az újrahasznosítás során a természetes anyagokból készült ruhákat kíméletesen tisztítják, és ezért megőrzik természetes tulajdonságaikat.
Újrahasznosított anyagokból készült termékek
- A Woolee újrahasznosított birkagyapjúból készült tornacipő a 2024-es év legnagyobb újdonsága. Egyedi kialakításuk a Baťa céggel együttműködve jött létre. Csehországban készülnek, és csak a Woolvillen kaphatók.
- Az újrahasznosított pamutból készült szőnyeg egyedi megjelenésével talán mindannyiunkat lenyűgöz. Minden alkalommal, amikor végigsétál rajta, megmelengeti a szívét a tudat, hogy hozzájárult egy jobb jövő létrehozásához.
- Kender cipőbetétek újrahasznosított habbal megvásárolhatók klasszikus tornacipőkbe, valamint barefoot cipőkbe felnőttek és gyermekek számára egyaránt.
- Az újrahasznosított Merino gyapjúból készült meleg férfi és női pulóver, amely nemcsak melegít, hanem jól is néz ki, meglep az összetételével. Nemcsak, hogy 63%-ban újrahasznosított Merino gyapjúból, hanem 23%-ban újrahasznosított poliamidból is készült. A fennmaradó 13% poliészter, amely a zsebek bélésén található.
A ruházat újrahasznosításának folyamata
- Ruhagyűjtés – Minden a ruhák összegyűjtésével kezdődik a speciális ruhagyűjtő konténerekből és ruhagyűjtésekből.
- Válogatás – Először a ruhadarabokat állapot szerint szétválogatják. A jó állapotban lévő ruhadarabokat jótékonysági szervezeteknek lehet adományozni, a nagyon szennyezetteket kiselejtezik – ezek a hulladéklerakóba vagy az égetőbe kerülnek, a többi pedig újrahasznosításra megy. Az újrahasznosító központban az újrahasznosításra szánt ruhákat anyag szerint szétosztják.
- Tisztítás – Ezután alaposan megtisztítják minden szennyeződéstől és vegyszertől.
- A nem textil részek eltávolítása – Ebben a lépésben a gombokat, cipzárakat és strasszköveket távolítják el a ruhadarabokról.
- Feldolgozás – A ruhadarabokat apró darabokra vágják, és ezeket rostokká őrlik. A gyapjú esetében a szálakat még kibogozzák és kifésülik.
- Fonás – Az új szálakból új fonalat fonnak.
- Szövés vagy kötés – A szövés vagy kötés új szövetet állít elő, amelyet új termékek, például Woolee újrahasznosított tornacipők készítéséhez használnak fel.
Mi mindent lehet újrahasznosítani
RUHÁZAT
A ruhák újrahasznosításával új divatos darabok születnek, mint például az újrahasznosított gyapjú tornacipők, matracbetétek, tisztító rongyok és kendők.
Papír
Az újrahasznosított papírból újságok, folyóiratok, kartondobozok és WC-papír is készül.
MŰANYAGOK
Az újrahasznosított műanyagból új palackokat, csomagolóanyagokat, sőt akár műanyag kerti bútorokat is készítenek.
SZERVES HULLADÉK
A növények és terméseik komposztálása jó minőségű, természetes trágyával ellátott talajt eredményez. A szerves hulladékot biogázüzemekben is felhasználják energiatermelésre.
FA
Táblák, brikettek, pelletek vagy mulcs. Mindez olyan fából készült, amely már nem használható fel más célra.
GUMI
Az újrahasznosított gumit az aszfalthoz adják, és új gumiabroncsok készítéséhez is használják.
ÜVEG
Az üveg biológiai lebonthatatlansága miatt fontos annak különválasztása. Az újrahasznosított üvegből új üvegek, poharak vagy ablakok, valamint üveggyapot is készíthető.
FÉMEK
A vezetékek, lemezek, különböző alkatrészek és részegységek pontosan újrahasznosított fémekből készülnek.
A hulladék válogatásának van értelme.