Tegye kellemesebbé a téli estéket azzal, hogy köt, ahogy nagyanyáink is tették.
Szerezzen örömet saját magának vagy szeretteinek kézzel kötött zoknikkal vagy fejpánttal, amelyet saját maga is elkészíthet, és amely kellemes melegen tart mindenkit.
Igyekszünk fenntartani nagyanyáink hagyományait, és minél tovább köztünk tartani őket. Ezért is támogatjuk kedvenc tevékenységeiket, és megosztjuk azokat Önnek.
Örvendeztesse meg szeretteit egy szívből jövő ajándékkal
FEJPÁNT KÉSZÍTÉSE
Kössön saját magának egy fejpántot a hideg napokra, és egyúttal készítsen egy dizájnos darabot.
A fejpánt elkészítéséhez egy 100 g-os gombolyag fonalat és 4,5 mm-es bambusz kötőtűket használtunk. A szükséges fonal mennyisége a fejpánt szélességétől és a fej kerületétől függ, amelyre a fejpántot kötni fogja. A gombolyag 1/3-át használtuk fel, a fejpántot 20 szemmel kötöttük, és az összevarrás előtt 52 cm hosszú volt a fejpánt.
Ezért egy gombolyagból 3, felnőttek számára alkalmas fejpántot készíthetünk.
1. Szedjünk fel 18 szemet + 2 szélszemet a bambusz tűkre, ne ragaszkodjon a mintához, hogy szép szélű legyen.
2. A szemek felszedése után kezdjük az első sorral - váltogassuk a szemeket, sima és fordított kötés, hogy gyöngyös mintát kapjunk.
3. Addig dolgozzunk, amíg a fejpánt a fej körméretének megfelelően kb. 52 cm-es nem lesz.
4. A kötést öltések húzásával fejezzük be, ami a munka befejezésének egyik leggyakoribb módja.*
5. Levágjuk és behorgoljuk a fonalat.
6. És kész a fejpánt. Hogy a hajpántot még érdekesebbé tegye, a pánt közepén csomót készíthet.
* Először a szélső öltést és a második öltést simára kötjük, majd az első öltést áthúzzuk a második öltésen. Vigyázzunk, hogy ne szorítsuk túl a szemünket.
7. Hajtsa össze a fejpánt széleit, és helyezze az ellentétes végeket egymás közé.
8. A fejpánt kötésnél megmaradt fonalat és egy tűt (mindegy, hogy melyik oldalon) használva rögzítsük és vágjuk le.
9. És kész is vagyunk.
ZOKNI KÉSZÍTÉSE
A zokni elkészítése már egy kicsit bonyolultabb.
A fonal kiválasztása nagyon fontos a zoknik kötésekor.
Ha vastagabb fonalat választ (pl. 100 g-os 180 m-es), a zokni gyorsabban készül, és ideális meleg zoknit az otthoni lustálkodáshoz. Közepes fonallal (100g-os 300m-es) vagy finom fonallal (100g-os 400m-es) egész napos viseletre alkalmas zoknit készíthet, de az elkészítés picit tovább fog tartani.
Amikor kéthegyű kötőtűvel kötünk, az öltéseket négy tűn kötjük, és az ötödik tűvel előre-hátra kötünk. Ezeket a tűket használva mindenhol sima mintát kapunk anélkül, hogy a mintát megbolygatnánk (ellentétben a két hagyományos kötőtűvel való kötéssel).
Zoknik kötéséhez 4,5 mm-es kötőtűket használunk.
Egy pár 39/40-es méretű zoknihoz a mi zokni magasságunkban 100 g vastag fonalat használtunk, tehát egy gombolyagot. Ha kisebb/nagyobb méretet szeretne, akkor a kötési folyamat során a mennyiséget ehhez kell igazítanunk.
A mi úgy döntöttünk, hogy a felső szegélytől a lábujjakig kötünk, és a munkát feloszthatjuk lábszárra, sarokra, lábfejre és lábujjakra.
A felvett öltések száma megfelel a láb kerületének, és az öltések számának oszthatónak kell lennie néggyel. A kötés során felpróbáljuk a zokninkat a lábunkon.
1. Szedjünk fel 52 szemet a kötőtűre.
2. A felszedés után osszuk el a szemeket egyenletesen 4 tűre (13 szem a tűn).
3. Alakítsunk ki egy kört, és dolgozzunk az ötödik tűvel.
4. LÁBSZÁR
A lábszár részt addig kötjük, amíg kb. 13 cm-es nem lesz.
5. SAROK
Most következik a sarok, amelyet az 1. és 4. tűre felvett szemekkel kötünk. Az egyszerűség kedvéért mind a 26 szemet fel lehet venni egy tűre. Dolgozzunk, amíg a sarok 6 cm-es nem lesz. A kényelmesebb lábfej érdekében az egyik sort az egyik irányban, a másikat az ellenkező irányban kössük.
A 26 szemet három csoportra osztjuk. Az 1. és a 3. csoportban az öltések száma azonos kell, hogy legyen, a középső csoportban a legtöbb szemet kell kötni. Mi 8-10-8 szemmel dolgozunk, és egy más színű fonalat használunk jelölőként.
Most a levetett szemek után a második jelölő előtti első szemig dolgozzunk. A jelölő előtti szemet a jelölő utáni szemhez kötjük úgy, hogy áthúzzuk, megfordítjuk és az első szemet simán kötjük. Most addig dolgozzunk, amíg az első jelölő előtti első szemet el nem szedjük, a jelölő előtti és a jelölő utáni szemet is szedjük, fordítsuk meg és szedjük az első szemet.
Ismételjük, amíg az oldalon lévő összes szemet el nem használjuk, és csak a középső szemek maradnak.
6. LÁBFEJ
A sarok elkészült, most már dolgozhatunk a lábfej részen.
Most vegyünk fel 13 szemet a sarok mindkét széléről, plusz 5 szemet szedünk fel a megmaradt középső csoportból + 5 szemet veszünk fel az első tűre a sarokhoz + 13 szemet készítünk. Most már 4 tűnk van és az 5. tűvel kötünk.
A felszedett szemeket a következőképpen csökkentsük: az első tűn az utolsó két szemet kötjük, a negyedik tűn az első két szemet kötjük át, áthúzva őket. Ezt ismételjük meg minden második sorban újra és újra, amíg a darab elején felvett szemek száma (13 szem) nem marad a tűkön. Folytassuk a lábfej következő szakaszát egyenesen, amíg a lábujj rész előtt nem ér el.
A létrehozott öltések száma a láb szélességének megfelelően változik (a 13 szem megfelel egy 52 öltésből álló osztásnak 4 tűn). Ha a 39/40-es mérettől eltérő méretet szeretne készíteni, a szemek mennyiségét menet közben kell kipróbálni és módosítani.
7. LÁBUJJAK
Az első tű végén lévő második és harmadik szemet simán összekössük, és a második és harmadik szemet a második tűn átkössük a második tűn. A harmadik tű végén, úgy mint az első tűn, a negyedik tű elején pedig úgy mint a második tűn kötünk. Amikor elegendő hosszúságú pontot kötöttünk, és 8 szem maradt a tűn (2 szem minden tűn), a szedjük le a szemeket, és rögzítsük őket.
A zokni belső oldalán (a lábujjaknál és a sípcsontnál is) rögzítsük a fonalat.
És kész a zokni. 😊
Inspiráció a Bariholmik -tól
Ha nem mer saját maga kötni, van néhány tippünk bolyhos birkagyapjú ajándékokhoz, amelyeket egyszerűen és gondtalanul megrendelhet otthona kényelméből.